Survivor Series 1995

http://411mania.com/wrestling/411-fact-or-fiction-11-21-13-survivor-series-chris-hero-jim-ross-more/

Survivor Series 1995

Teams of Federation Superstars Battle it Out! Who’s fit to survive?

| Date: November 19 1995 | Venue: USAir Arena | City: Landover, Maryland | Attendance: 14,500 |


Old School Review

Dark Match

The Smoking Gunns: Billy and Bart Gunn defeated The Public Enemy: Rocco Rock and Johnny Grunge

Survivor Series 1995 Results

Skip, Rad Radford, Dr. Tom Prichard and The 1-2-3 Kid (accompanied by Sunny and Ted DiBiase) defeated Marty Jannetty, Hakushi, Barry Horowitz and Bob Holly in a Traditional Four-on-Four Elimination match

Bertha Faye, Aja Kong, Tomoko Watanabe and Lioness Asuka (accompanied by Harvey Wippleman) defeated Alundra Blayze, Kyoko Inoue, Sakie Hasegawa and Chaparita Asari in a Traditional Four-on-Four Elimination match

Goldust defeated Bam Bam Bigelow

The Undertaker, Savio Vega, Fatu and Henry O. Godwinn (accompanied by Paul Bearer) defeated King Mabel, Jerry Lawler, Isaac Yankem D.D.S and Hunter Hearst Helmsley (accompanied by Sir Mo) in a Traditional Four-on-Four Elimination match

Shawn Michaels, Ahmed Johnson, The British Bulldog and Sycho Sid (accompanied by Ted DiBiase and Jim Cornette) defeated Yokozuna, Owen Hart, Razor Ramon and Dean Douglas (accompanied by Mr. Fuji and Jim Cornette) in a Traditional Four-on-Four Elimination match

Bret Hart defeated Diesel (c) in a No Disqualification match to capture the WWE Championship

Match 1 Survivors: The 1-2-3 Kid

Elimination Order Competitor(s) Eliminator
1.  Dr. Tom Prichard Bob Holly
2.  Bob Holly Skip
3.  Hakushi Rad Radford
4.  Rad Radford Barry Horowitz
5.  Barry Horowitz The 1-2-3 Kid
6.  Skip Marty Jannetty
7.  Marty Jannetty The 1-2-3 Kid

Match 2 Survivors: Aja Kong

Elimination Order Competitor(s) Eliminator
1.  Lioness Asuka Alundra Blayze
2.  Sakie Hasegawa Aja Kong
3.  Chaparita Asari Aja Kong
4.  Kyoko Inoue Aja Kong
5.  Tomoko Watanabe Alundra Blayze
6.  Bertha Faye Alundra Blayze
7.  Alundra Blayze Aja Kong

Match 3 Survivors: The Undertaker, Savio Vega, Fatu and Henry O. Godwinn

Elimination Order Competitor(s) Eliminator
1.  Jerry Lawler The Undertaker
2.  Isaac Yankem D.D.S The Undertaker
3.  Hunter Hearst Helmsley The Undertaker
4.  Mabel Count-out

Match 4 Survivors: Shawn Michaels, Ahmed Johnson and The British Bulldog

Elimination Order Competitor(s) Eliminator
1.  Dean Douglas Shawn Michaels
2.  Sycho Sid Razor Ramon
3.  Owen Hart Ahmed Johnson
4.  Razor Ramon The British Bulldog
5.  Yokozuna Shawn Michaels

Image Credit: Survivor Series | Wrasslin’ Blog

About Lucas Murrin 354 Articles
Lucas is a writer for The Dirty Deeds, a wrestling news website. Previously writer for WrestlingNewsDepot, Lucas is passionaite about Wrestling, Travelling and Music

Be the first to comment

Leave a Reply