Survivor Series 1988

Survivor Series 1988

Team of Five Strive to Survive

Date: November 24 1988

Venue: Richfield Coliseum

City: Richfield Township, Ohio

Attendance: 13,500

  1. The Ultimate Warrior, Brutus Beefcake, Sam Houston, The Blue Blazer and Jim Brunzell defeated The Honky Tonk Man, Ron Bass, Danny Davis, Greg Valentine and Bad News Brown (accompanied by Jimmy Hart) in a Traditional Five-on-Five Elimination match
  2. The Powers of Pain: The Warlord and The Barbarian, The Rockers: Shawn Michaels and Marty Jannetty, The British Bulldogs: Davey Boy Smith and Dynamite Kid, The Hart Foundation: Bret Hart and Jim Neidhart & The Young Stallions: Paul Roma and Jim Powers defeated Demolition: Ax and Smash, The Brain Busters: Arn Anderson and Tully Blanchard, The Bolsheviks: Nikolai Volkoff and Boris Zhukov, The Fabulous Rougeaus: Jacques and Raymond Rougeau & The Conquistadors (Uno and Dos) (accompanied by Mr. Fuji, Bobby Heenan, Slick and Jimmy Hart) in a 20-Man Tag Team Elimination Match
  3. Andre the Giant, Rick Rude, Dino Bravo, Mr. Perfect and Harley Race (accompanied by Bobby Heenan and Frenchy Martin) defeated Jim Duggan, Jake Roberts, Scott Casey, Ken Patera and Tito Santana in a Traditional Five-on-Five Elimination match
  4. The Mega Powers: Hulk Hogan and Randy Savage, Hercules, Koko B. Ware and Hillbilly Jim (accompanied by Miss Elizabeth) defeated The Twin Towers: Akeem and The Big Boss Man, Ted DiBiase, Haku and The Red Rooster (accompanied by Slick, Bobby Heenan and Virgil) in a Traditional Five-on-Five Elimination match

Match Stats:

Match 1 Survivors: The Ultimate Warrior

Elimination OrderCompetitor(s)Eliminator
1. Danny DavisBrutus Beefcake
2. Jim BrunzellBad News Brown
3. Bad News BrownCount-out
4. Sam HoustonRon Bass
5. The Blue BlazerGreg Valentine
6. Brutus Beefcake and The Honky Tonk ManDouble count-out
7. Ron BassThe Ultimate Warrior
8. Greg ValentineThe Ultimate Warrior

Match 2 Survivors: The Powers of Pain

Elimination OrderCompetitor(s)Eliminator
1. Raymond Rougeau (The Fabulous Rougeaus)Bret Hart
2. Jim Powers (The Young Stallions)Boris Zhukov
3. Boris Zhukov (The Bolsheviks)Marty Jannetty
4. Bret Hart (The Hart Foundation)Tully Blanchard
5. The Rockers and The Brain BustersDouble DQ
6. Dynamite Kid (The British Bulldogs)Smash
7. Smash (Demolition)Count-out
8. Uno (The Conquistadors)Barbarian

Match 3 Survivors: Mr. Perfect and Dino Bravo

Elimination OrderCompetitor(s)Eliminator
1. Ken PateraRick Rude
2. Scott CaseyDino Bravo
3. Harley RaceTito Santana
4. Tito SantanaAndre the Giant
5. Jim DugganDisqualification
6. Rick RudeJake Roberts
7. Andre the GiantDisqualification
8. Jake RobertsMr. Perfect

Match 4 Survivors: The Mega Powers

Elimination OrderCompetitor(s)Eliminator
1. The Red RoosterRandy Savage
2. Hillbilly JimAkeem
3. Koko B. WareThe Big Boss Man
4. HerculesTed DiBiase
5. Ted DiBiaseRandy Savage
6. The Big Boss ManCount-out
7. AkeemDisqualification
8. HakuHulk Hogan

Image Credit: Survivor Series | Wrasslin’ Blog

About Lucas Murrin 354 Articles
Lucas is a writer for The Dirty Deeds, a wrestling news website. Previously writer for WrestlingNewsDepot, Lucas is passionaite about Wrestling, Travelling and Music

Be the first to comment

Leave a Reply